Wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce skłaniają wielu przedsiębiorców do poszukiwania możliwości obniżenia opodatkowania dochodów. Polski ustawodawca przewidział dla podatników takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością szereg ulg w podatku CIT i PIT. Wiele z nich obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Wprowadził je wówczas tzw. Polski Ład.
Obniżenie podstawy opodatkowania pozwala nie tylko na poprawienie wyniku finansowego. Dzięki temu firma zyska także dodatkowe środki na inwestycje, które standardowo musiałaby przeznaczyć na pokrycie zobowiązania dla urzędu skarbowego, wynikającego z zeznania podatkowego. Sprawdźmy, z jakich ulg podatkowych i preferencji może skorzystać obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Ulga na ekspansję
Dla spółek z o.o. ustawodawca wprowadził tzw. ulgę na ekspansję, związaną ze zwiększeniem przychodów ze sprzedaży produktów, zgodnie z art. 18eb ustawy o PDOP. Zgodnie z nią możliwe jest zaliczenie po raz drugi do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na rozszerzenie rynków zbytu w Polsce i za granicą. Warunkiem odliczenia wydatku po raz drugi w ramach tej ulgi jest wzrost przychodów ze sprzedaży produktów lub osiągnięcie przychodów ze sprzedaży produktów, które nie były dotychczas oferowane w ogóle w danym kraju w ciągu dwóch lat, licząc od roku podatkowego poniesienia kosztu. W innym przypadku konieczne będzie skorygowanie deklaracji CIT w kolejnych latach. Co więcej, warto mieć na uwadze to, że ulga na ekspansję jest limitowana do wysokości nie większej niż 1 000 000 zł w roku podatkowym. Może ona zatem skutecznie poprawić wynik netto i możliwości inwestycyjne firmy.
Ulga na prototyp
Ulga na prototyp dotyczy tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na wprowadzenie na rynek nowego produktu i wykonali w tym zakresie produkcję próbną. W jej ramach spółki z o.o. mogą odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków na ten cel. Ulga na prototyp jest limitowana do wysokości 10% dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej. W jej przypadku istotne jest jednak także to, że gdy spółka z o.o. poniesie stratę lub uzyska dochód w wysokości niższej od przysługujących odliczeń, ma prawo do odliczenia częściowo lub w całej kwocie tych wydatków w kolejnych sześciu latach podatkowych.
Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację w podatku dochodowym od osób prawnych to preferencja skierowana do firm produkcyjnych usprawniających swoją produkcję poprzez zastosowanie robotów przemysłowych. Może z niej skorzystać każdy przedsiębiorca niezależnie od wielkości czy rodzaju działalności, jeśli zakupi i zainstaluje nowy sprzęt tego typu oraz inne maszyny i urządzenia, które są z nim związane.
Katalog wydatków, które będą uznane za koszty poniesione na robotyzację, określony został w art. 38eb ustawy o PDOP. Oprócz robotów i związanych z nimi maszyn znajduje się w nim także zakup wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz usług szkoleniowych dla kadry pracowniczej, dotyczących robotów przemysłowych.
Rozliczanie ulgi na robotyzację jest limitowane. Po pierwsze, pozwala ona na odliczenie od dochodu dodatkowo do 50% kosztów. Po drugie, jest ona ograniczona czasowo. W obecnym stanie prawnym dotyczy ona wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu tylko w latach 2022–2026.
Ulga na sponsoring
Ulga na sponsoring polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania CIT dodatkowo 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną lub wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
Jeśli chodzi o działalność sportową, do kosztów kwalifikowanych zaliczają się te poniesione m.in. na finansowanie klubu sportowego, stypendium sportowego czy imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. W przypadku działalności kulturalnej doliczeniu 50% dodatkowych kosztów uzyskania przychodów podlegają nakłady na finansowanie instytucji kultury wpisanych do rejestru prowadzonego na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz działalności statutowej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne. Najszerszy katalog kosztów powiązanych z ulgą na sponsoring obejmuje zaś te związane ze wspieraniem szkolnictwa wyższego i nauki. Do podstawy opodatkowania można w takim przypadku zaliczyć 50% kosztów stypendiów, finansowania zatrudnionemu przez podatnika pracownikowi opłat za studia czy też wynagrodzeń wraz z pochodnymi dla studentów odbywających w firmie staże i praktyki przewidziane programem studiów.
Ulga badawczo rozwojowa (B+R) i IP Box
Ulga B+R oraz IP Box to preferencja podatkowa przysługująca przedsiębiorcom, którzy w ramach działalności gospodarczej prowadzą działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe. Warunkiem koniecznym jest to, by była ona podejmowana w sposób systematyczny i dążyła do zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej lub IP Box jest często podstawą wnioskowania o indywidualne interpretacje podatkowe, dlatego tak niezwykle ważne jest skorzystanie w tym przypadku z pomocy doświadczonego biura rachunkowego.
W ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową spółki z o.o. korzystają z dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym koszty te zostały poniesione.
Ulga B+R przysługuje na etapie prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i ma charakter kosztowy. Polega ona na odliczeniu kosztów uzyskania przychodów dotyczących prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Ulga IP Box ma z kolei charakter dochodowy. Uprawnia ona do opodatkowania 5% stawką podatku dochodu ustalonego według szczególnych zasad, uzyskanego z podlegających ochronie prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej, jeśli została ona wytworzona, rozwinięta lub ulepszona przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Istotne jest to, że od 2022 r. przedsiębiorcy, którzy komercjalizują wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągają z nich dochody kwalifikowane (w rozumieniu przepisów o IP Box) oraz ponoszą koszty kwalifikowane do ulgi B+R, mogą stosować obie ulgi jednocześnie.
Ulga na innowacyjnych pracowników
Ulga na innowacyjnych pracowników przeznaczona jest dla tych spółek z o.o., które nie odliczyły od swojego dochodu kwot ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R), ponieważ w danym roku podatkowym poniosły stratę lub też wysokość przysługującego im odliczenia przekroczyła wysokość osiągniętego dochodu. W ramach tej ulgi możliwe jest ponowne zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów 50% wydatku na wynagrodzenia innowacyjnych pracowników. Pozwala to na zmniejszenie kwoty zaliczek na podatek dochodowy PIT. Istotne jest to, że ta ulga dotyczy dochodów (przychodów) uzyskiwanych przez pracowników, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności B+R stanowi co najmniej 50% godzin w danym miesiącu z tytułu umowy o pracę. Objęci są nią jednak także pracodawcy zatrudniający na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło osoby, których czas przeznaczony na wykonanie usług w zakresie działalności B+R wynosi co najmniej 50% wymiaru. Dla spółek z o.o. będących podatnikami CIT wysokość ulgi stanowi iloczyn stawki podatku 9% lub 19% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R.
CIT estoński – duża ulga podatkowa dla wielu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
CIT estoński to preferencyjna forma opodatkowania spółek z o.o., funkcjonująca w polskim systemie prawnym od 1 stycznia 2021 r. Jest ona alternatywą dla podatku dochodowego dla osób prawnych według stawki 9% lub 19% od zysku. Do głównych założeń CIT-u estońskiego należą:
- brak naliczania podatku CIT tak długo, jak zysk spółki pozostanie w firmie i będą z niego finansowane inwestycje,
- brak rachunkowości podatkowej, deklaracji i minimum obowiązków administracyjnych,
- brak konieczności ustalania, co jest podatkowym kosztem uzyskania przychodu.
Warto mieć na uwadze to, że istnieje kilka wymogów wobec spółek z o.o., które chcą skorzystać z CIT-u estońskiego. Przede wszystkim taki podmiot musi mieć prostą strukturę udziałową. Oznacza to, że jej wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele lub beneficjenci. Istotne jest także to, że aby skorzystać z CIT estońskiego, konieczne jest złożenie w odpowiednim terminie zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto z CIT-u estońskiego mogą skorzystać tylko małe i średnie spółki kapitałowe, których przychody nie przekraczają 50 mln złotych lub ich udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Nie mogą one także posiadać udziałów w innych podmiotach i muszą zatrudniać co najmniej trzech pracowników.
Samodzielne analizowanie możliwości skorzystania z ulg podatkowych może być czasochłonne, a wyciągnięte z niego wnioski błędne, biorąc pod uwagę zawiłość polskich przepisów ustawy o podatku dochodowym. Dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonego biura rachunkowego, takiego jak 2Business, kompleksowo obsługującego firmy z Warszawy i okolic, także w kwestii doradztwa podatkowego. Przeszkolona z korzystania z ulg podatkowych księgowa z doświadczeniem w rozliczeniach z urzędem skarbowym przeanalizuje możliwości zmniejszenia opodatkowania przez spółkę z o.o., biorąc pod uwagę rodzaj ponoszonych kosztów i uzyskiwanych przychodów, a następnie przygotuje dokumentację niezbędną do skorzystania z wybranych ulg.