Spółka akcyjna jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Ma ona liczne zalety, jak np. odpowiedzialność akcjonariuszy za zobowiązania, możliwość emisji akcji i ich odsprzedaży (a także obligacji i innych instrumentów finansowych) oraz jawność danych. Pod tym kątem budzi ona duże zaufanie wśród kontrahentów i inwestorów.
Chociaż spółka akcyjna to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, to jej założenie i prowadzenie wiąże się z dodatkowymi wymaganiami. Dotyczą one m.in. księgowości. To dlatego tak istotne jest, by do prowadzenia ksiąg wybrać biuro rachunkowe, które ma doświadczenie w prowadzeniu spraw tego typu spółki i jej wspólników.
Założenie spółki akcyjnej – najważniejsze informacje
Założycielem spółki akcyjnej może być jedna osoba fizyczna lub prawna albo większa liczba osób, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej posiadające zdolność prawną. Do stworzenia takiego podmiotu wymagany jest kapitał w wysokości co najmniej 100 000 złotych (z minimalną wartością jednej akcji – 1 grosz) oraz zawarcie umowy założycielskiej. Na tę ostatnią składają się statut, jednostronne oświadczenia o przystąpieniu do spółki oraz zgoda na brzmienie statutu, a także zgoda na objęcie akcji.
W statucie spółki określane są:
- Firma (nazwa) i siedziba,
- przedmiot działalności,
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
- wysokość kapitału zakładowego,
- kwota, jaka została wpłacona przed zarejestrowaniem spółki na pokrycie kapitału zakładowego,
- wartość nominalnej akcji i ich liczba ze wskazaniem, czy są to akcje imienne, czy na okaziciela,
- liczba akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli w spółce będą występować akcje różnych rodzajów,
- nazwiska i imiona założycieli spółki,
- liczba członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalna lub maksymalna liczba członków tych organów oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu zarządu i rady nadzorczej.
Aby spółka akcyjna zaczęła istnieć, niezbędne jest wpisanie jej do rejestru przedsiębiorców. Można to zrobić, składając wniosek elektronicznie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych – https://prs.ms.gov.pl/. Firma uzyskuje wówczas NIP (numer identyfikacji podatkowej, którym posługuje się w kontaktach z urzędem skarbowym) i REGON (to numer w rejestrze Głównego Urzędu Statystycznego). Co więcej, przy rejestracji spółka akcyjna zostanie także automatycznie zarejestrowana w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. Nie trzeba wówczas wysyłać do tej instytucji dodatkowych dokumentów. Gdy spółka akcyjna zostanie już zarejestrowana, konieczne jest także przekazanie danych uzupełniających do urzędu skarbowego za pomocą formularza NIP-8. Tę sprawę można załatwić za pośrednictwem portalu rządowego – http://biznes.gov.pl. Wśród najważniejszych danych przekazywanych w formularzu NIP-8 znajdują się m.in. skrócona nazwa firmy, adresy prowadzenia działalności, numery rachunków bankowych, przewidywana liczba pracowników, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP, oraz kontakty do najważniejszych osób z firmy.
Organy spółki akcyjnej
Każda spółka akcyjna musi powołać trzy organy – zarząd, walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz radę nadzorczą. Są one ustanawiane w aktach notarialnych, w których akcjonariusze wyrażają zgodę na zawiązanie spółki, treść statutu oraz objęcie akcji.
Zarząd spółki akcyjnej, który składa się z jednej lub większej liczby członków, reprezentuje ją w stosunkach zewnętrznych i prowadzi jej sprawy. Polega to na dokonywaniu i przyjmowaniu czynności prawnych za firmę w stosunkach z osobami trzecimi. Funkcja członka zarządu może być pełniona za wynagrodzeniem lub nieodpłatnie. Poza zarządem spółki prawo do jej reprezentacji mogą nabyć inne osoby, tj. kurator, syndyk masy upadłościowej, likwidator, a także pełnomocnicy oraz prokurenci.
Rada nadzorcza spółki akcyjnej sprawuje nadzór nad działalnością spółki. Ten organ, składający się z co najmniej trzech członków, odpowiada za powołanie i odwołanie członków zarządu, chyba że tę kwestię inaczej określa statut spółki. Członkowie rady nadzorczej są powoływani przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, o ile statut spółki nie stanowi inaczej.